piątek, 26 lipca 2013

Motywacje


Ja od razu mam chęć biec z nimi po taką sylwetkę!

Kaszomania

KASZEKASZEKASZE
Kasze mają mnóstwo właściwości odżywczych i leczniczych. Słynne kleiki dla dzieci robione na bazie kaszki manny, kaszy jęczmiennej i grysiku kukurydzianego poprawiają funkcjonowanie nerek, dróg żółciowych i pozwalają wątrobie na regenerację. Okazują się potrawami nie tylko dla milusińskich, ale także dorosłych, tych zdrowych jak i chorych.
Zamiast wzięcia pigułek na dobrą kondycję włosów, skóry i paznokci sięgnij po kasze. Składniki takie jak cynk, selen i siarka, zawarte w kaszach są ważne dla naszej skóry. Kasze działają przeczyszczająco, dlatego doskonale oczyszczają nas z toksyn. Codzienne jedzenie kasz zamiast ziemniaków to dobre rozwiązanie. 

Kasze ugotowana na sypko, bez dodatku tłuszczu są lekkostrawne, nie obciążają i nie drażnią żołądka, poprawiają funkcje jelit, co zapobiega tworzeniu się polipów w jelicie grubym, czy też nowotworów tego narządu.

Rodzaje kasz i moje ulubione sposoby na nie :

Kasza manna 


Według mnie najlepszy sposób na zdrowy deser . Z dodatkiem płatków owsianych, orzechów i miodu lub owoców, gotowana na mleku np.sojowym nadaje się także na śniadanie ( z resztą moje ulubione). Z grysiku możesz zrobić także ciasta lub placki zastępując tym kaloryczną i bezwartościową mąkę. 

Kasza jaglana


Najzdrowszy rodzaj kaszy, polecany osobom cierpiącym na chorobę nowotworową oraz cukrzycę. Nie zawiera glutenu pozyskiwana jest z prosa, zawiera lecytyne i krzemionke, która pozytywnie wpływa na funkcjonowanie stawów. Ma sporo skrobi, dużo białka, dużo Wit.B, żelaza, miedzi. Według mnie dobrze smakuje wytrawnie, z warzywami duszonymi w sosie pomidorowym.

Kasza jęczmienna

Powstaje z jeczmienia, posiada dużo rozpuszczalnego błonnika, a więc pomaga przy zaparciach. Wpływa lekko ochładzająco na organizm, moczopędna, ma działanie odświeżające, usuwa gorąco organizmu i gorąco lata, można go stosować przy gorączce i katarze siennym. Moim zdaniem najlepiej smakuje z sosem mięsnym lub warzywnym. 
Kasza gryczana


Otrzymuje sie z gryki, zawiera dużo błonnika roślinnego, kwasu foliowego, magnezu, potasu, fosforu, cynku. Nie zawiera glutenu. Wpływa silnie rozgrzewająco, oddziałuję głównie na serce, przeciwdziała śluzowi, polecana głównie do jedzenia w zimne dni.


Kasza kukurydziana


Powstaje z ziaren kukurydzy, zawiera białko ale nie jest bardzo wartościowe, ze wzgledu na swój skład jest polecana dla alergików i na niedokrwistość.Szczerze mówiąc nie przypominam sobie żebym kiedykolwiek ją jadła...

środa, 24 lipca 2013

Detoksydacja

Wakacyjny wyjazd to świetna okazja dla naszego apetytu. Jak go poskromić gdy w budkach czają się gofry, lody i pizza na plaży popcorn i słodkie bułki ,a w kawiarenkach same pyszności ? Sama nie wiem! Osobiście uległam słodkim drinkom w późnych godzinach, gofrom, croissantom ... Ach! Nie było łatwo poskromić swój apetyt, ale i tak mój bilans po powrocie wynosi 0 ! Więc przyznaję się bez bicia :
  1. dwie pinacolady
  2. croissant z dżemem
  3. tarta śliwkowa
  4. gofr z owocami 
  5. późne kolacje
  6. dwa cappucina dziennie
  7. większe porcje 
  8. podjadanie
Nie jest aż tak źle ja na półtora tygodnia, prawda? Jak to się stało, że nie przytyłam ? A no właśnie. Jak się okazało sprawa tkwi w ruchu. Codzienne spacery, przejażdżki rowerowe, bieganie, pływanie...To wszystko sprawiło, że tak jak szybko pojawiły się we mnie słodycze tak szybko zniknęły. 
Nie zapominaj więc o ruchu poza plażowaniem, to jest klucz do szczupłej sylwetki, kiedy wiesz, że więcej jesz!
To wszystko nie zmienia jednak faktu, że przechodzę na oczyszczanie wodą, zieloną herbatą, kaszami i warzywami, wszystkim co pomoże mi pozbyć się pochłoniętych na wyjeździe tłuszczów i toksyn. zadnych głodówek, tylko zdrowe rozwiązania są najlepsze.

Sweet afternoon - słodkie popołudnie

Babcine ciasto drożdżowe z miodem rzepakowym, jogurtem cynamonowym i porzeczkami -
Grandma's yeast cake with rape honey, cinamone yogurt and currants

I couldn't buck yeast cake, which I get from my grandma. It's easy to understand me I think. It was delicious and debauched lunch but still healthy and low-calorie. Definitely I recommended as a lunch or dinner, It's too big for desser. Yeast cake is one of the healthiest and the low-calories sweets(I don't say about crumb) . From time to time this little pleasure will not be a reason of  redundant kilograms. With add some fruits and yogurt this meal gains necessary nutritious components e.x. proteins, vitamins and fructose.
POL.
Nie mogłam się oprzeć cieście drożdżowemu, które dostałam w prezencie od babci. Chyba łatwo mnie zrozumieć! To był pyszny i rozpustny lunch , jednak nadal zdrowy i niskokaloryczny. Zdecydowanie polecam to jako lunch lub kolację, na deser jest jednak za duże. Ciasto drożdżowe to jedno z najzdrowszych i najmniej kalorycznych słodyczy (nie mówię o kruszonce). Raz na jakiś czas taka mała przyjemność nie będzie powodem niepotrzebnych kilogramów. Z dodatkiem owoców i jogurtu posiłek zyskuje niezbędnych składników odżywczych tj. białko, czy witaminy i fruktoza. 

czwartek, 11 lipca 2013

Move up!-Rusz się!

If you have not started, it's time! Movement is good for health, so that you will gain a lot of energy, well-being and a great figure, which you've always dreamed. The hardest part is the first step, then the movement becomes a pleasure, without which it is difficult to spend an enjoyable day. REMEMBER!
Do not force yourself to exercise unpleasant for you, too intense. Start gently and slowly increase the intensity of your workout. I learned the hard way what it means to overdo it in the beginning. As a very busy person immediately began to run about 3 miles. Sick of serious damage to hips and shoulders, which will never leave. Not only that, I had to stop for two weeks to move (which was difficult ..  I put the two pounds) that's the end of life will skip my hip. Running is a type of sport that you should start to have rehearsed a little while longer. You have to do  a good stretch. WHOLE-BODY! Both hips, knees starter, waving his hands, jumping ... just get some good warm up.
You have many options. The movement does not only mean running!

  • dance (on the internet you can find many dance lessons, free)
  • aerobics
  • run
  • Cycling
  • walks
  • roll
  • riding
  • cleaning up (mom / roommate will be pleased) :)
  • swimming
  • ball sports (with friends)
  • jumping rope
  • strength training
  • cooking (yes, it is then that you burn calories, but remember not to fry!)

REMEMBER! Do not perform exercises such as only the stomach or leg. After all, you will not be the end of life do sit-ups every day. Choose your favorite ways of spending active time and play with them. Do not let your boredom mastered. It's all for your pleasure.
Personally, I run, practice aerobics,ride a bike  and dance. Alternately, when I want something. Oh, ! And  clean up and cook of course!
To mobilize buy yourself a great sports outfit. Jump into it, take the first step and be fit!
POL.

Jeśli jeszcze nie zaczęłaś, to czas najwyższy! Ruch to zdrowie, dzięki któremu zyskasz mnóstwo energii, dobre samopoczucie i wspaniałą sylwetkę, o której zawsze marzyłaś. Najtrudniejszy jest pierwszy krok, potem ruch zamienia się w przyjemność, bez której trudno spędzić udany dzień. PAMIĘTAJ! 
Nie zmuszaj się nigdy do nieprzyjemnych dla ciebie ćwiczeń, zbyt intensywnych. Zacznij delikatnie i powoli zwiększaj intensywność treningu. Na własnej skórze dowiedziałam się, co to znaczy przesadzić na samym początku. Jako niezbyt ruchliwa osoba zaczęłam od razu biegać ok.3 km. Nabawiłam się poważnego uszkodzenia biodra, oraz ramiona, z którego już nigdy nie wyjdę. Nie dość ,że musiałam na 2 tygodnie przestać się ruszać (co było trudne i... spowodowało, że wrzuciłam ze 2 kilo) to już do końca życia będzie przeskakiwać mi biodro. Bieganie to typ sportu , który powinnaś zacząć uprawiać będąc już trochę wyćwiczoną. Musisz uprzednio dobrze się rozciągnąć. CAŁE CIAŁO! Oba biodra, rozruszaj kolana, pomachaj rękami, poskacz w miejscu... po prostu porządnie się rozgrzej. 
Masz wiele opcji. Ruch nie oznacza jedynie biegania!

  • taniec(w internecie możesz znaleźć wiele lekcji tańca, za darmo)
  • aerobik
  • bieg
  • jazda na rowerze
  • spacery
  • rolki
  • jazda konna
  • sprzątnie(mama/współlokator się ucieszy) :)
  • pływanie
  • sporty z piłką (ze znajomymi)
  • skakanka
  • ćwiczenia siłowe
  • gotowanie(tak, tak wtedy też spalasz kalorie, ale pamiętaj, żeby nie podjadać!)
PAMIĘTAJ! Nie wykonuj ćwiczeń np. tylko na brzuch lub nogi. Przecież nie będziesz do końca życia robić codziennie brzuszków. Wybierz swoje ulubione formy spędzania aktywnego czasu i baw się nimi. Nie pozwól, aby opanowała Cię nuda. To wszystko dla Twojej przyjemności. 

Osobiście biegam, ćwiczę aerobik, jeżdżę na rowerze i tańczę. Na przemian, kiedy mam na coś ochotę. Oj! no i sprzątam i gotuję oczywiście!
Aby się zmobilizować kup sobie świetny strój sportowy. Wskakuj w niego, zrób pierwszy krok i bądź fit!




Refreshing, summer salad, orzeźwiająca letnia sałatka

Salad with baked peaches-
Sałatka z pieczonymi brzoskwiniami 

When we have already can't stand soups and meat-courses, and it is heat behind the window only... That means it is salads-time finally! Fruit-combinations  and cheese-fantasies this is it, what I love. You can combine with various vegetables, sauces and seasonal-fruits, as long as you obtain the best flavour. I have choosen delicious salad with baked peaches, feta cheese, salat, rasbeeries and mint-honey dressing. Great lunch, which you can take for picnic and feed your friends. Go!
POL.
Gdy już mamy dosyć zup i potraw mięsnych, a za oknem jedynie żar... Oznacza to, że nareszcie nadszedł czas na sałatki! Owocowe kombinacje i serowe fantazje to jest to, co kocham. Możesz kombinować z różnymi warzywami, sosami i sezonowymi owocami, aż wreszcie uzyskasz najlepszy smak. Ja wybrałam przepyszną sałatkę z pieczonymi brzoskwiniami, serem feta, sałatą, malinami oraz dressingiem miętowo- miodowym. Świetny obiad, który możesz zabrać na piknik i poczęstować znajomych :) Do dzieła!

poniedziałek, 8 lipca 2013

Odżywianie - Feeding

Don't look at calories only. It'really important what you eat! Food isn't a fuel, it used to feed every our body cell. Care your organism condition giving what it needs. You deserve to health and beuty. Look what a funny, healthy lunch!
POL.
Nie patrz tylko na kalorie. To bardzo ważne, co jesz ! Jedzenie to nie zapychacz, służy do odżywiania każdej komórki naszego ciała. Zadbaj o kondycję swojego organizmu dając mu to czego potrzebuje. Zasługujesz na zdrowie i piękno. Patrz jaki zdrowy lunch!

Apetyt maleje w miarę jedzenia ?

Coś nie tak? 
Owszem, znane jest nam jedynie powiedzenie  "apetyt rośnie w miarę jedzenia" ... Niestety! 
Według mnie to prawda, ale nigdy wszystko nie jest czarne lub białe. 
Po przejściu kilku diet zauważyłam, że to nie jest takie proste. Jak jest na przykład ze słodyczami? Gdy sięgnę po jakąś słodkość szybko mam ochotę na więcej. Jak to działa? Takie zbyt częste pozwalanie sobie na chwile przyjemności  uzależnia i powoduje szybkie skoki cukru w naszym organizmie. To z kolei jest bardzo niezdrowe. Sprawia, że nasza wątroba jest wystawiana na próbę. Musi wytwarzać insulinę oraz glukagon- czyli enzymy stabilizujące poziom cukru we krwi. Jak szybko przyszło, tak szybko poszło. Już kilka godzin po zjedzeniu czegoś słodkiego tj. baton czujemy osłabienie, czyli drastyczny spadek cukru. Podobnie działają energetyki, które tylko na chwilę dają nam sporą dawkę energii, żeby potem jeszcze bardziej nas osłabić. Mamy więc ochotę na więcej i więcej, co na pewno dobrze nie wyjdzie na naszych biodrach, czy pośladkach. 
Spożywany w nadmiarze szkodzi zdrowiu i zamienia się w tkankę tłuszczową. PAMIĘTAJ! Cukier w postaci batonów, cukierków, nutelli itp. nie jest w żaden sposób potrzebny naszemu organizmowi! Nie czerpiemy z tego praktycznie żadnych składników , które mogłyby odżywić komórki naszych ciał. Cukier zakwasza i jest pożywką dla (będących w każdym ciele, lecz nieaktywnych (do czasu)) komórek rakowych. STANOWCZO MÓWIMY "NIE"  CUKROWI!   
Jako przekąski jedz: orzechy i  owoce, ew. nie więcej niż 4 kostki gorzkiej czekolady(czytaj skład)
Herbatę i kawę słódź: miodem ,stewią, syropem z agawy,( a najlepiej wcale)
Naleśniki polej: melasą, miodem, syropem z agawy, musem owocowym, jogurtem naturalnym z cynamonem lub wiórkami kokosowymi
UWAGA! Wskazane przeze mnie zamienniki mają mniej cukru, więcej składników odżywczych, nie powodują nagłego skoku cukru, mają niższy indeks glikemiczny, jednym słowem są zdrowe. Nie znaczy to jednak, że można je spożywać w nieskończoność! Zachowaj umiar, we wszystkim.

czwartek, 4 lipca 2013

Walka musi trwać- Faith must go on

My fight against cellulite is a long agony. I'm doing everything that mentioned both in one of the previous posts, but the results are ... oh well - small. Cellulite on thighs and their size is my biggest problem. Unfortunately, I figure pears, and this massive shoulders. Ah ... How well would not have cellulite. In my genetics are important here. It also has a thick skin. Men do not have the orange peel, because they have a much thicker skin than women. This is why sex is mainly affected by this problem. Personally, I have almost transparent skin. It is very thin and shows me a lot of veins and blood vessels. I am now the moment of collapse. Not giving up treatment, but now I expect results that are missing! I see, so these pictures and be motivate. It can not only help me.
POL.
Moja walka z cellulitem to długa męczarnia. Robię wszystko, co wymieniłam w jednym z poprzednich postów, jednak efekty są... no cóż - nikłe. Cellulit na udach i ich wielkość to mój największy problem. Niestety mam figurę gruszki, a do tego masywne ramiona. Ach... Jak dobrze byłoby nie mieć cellulitu. U mnie to rodzinne, a uwarunkowania genetyczne mają tutaj duże znaczenie. Ma je także grubość skóry. Mężczyźni nie mają pomarańczowej skórki, gdyż posiadają znacznie grubszą skórę od kobiet. Dlatego właśnie to głównie płci pięknej dotyczy ten problem. Osobiście mam niemalże przezroczystą skórę. Jest bardzo cienka i widać mi wiele żył i naczyń. Mam obecnie moment załamania. Nie rezygnuję z zabiegów, jednak oczekuję obecnie efektów, których brak ! Patrzę, więc na te zdjęcia i się motywuję. Może nie tylko mi pomogą.



Pomysł na wyśmienite śniadanie - Idea for delicious breakfast

Omlet leśny - Forest omelette 
Here is my alternative to traditional pancakes with jam. A simple omelette oat soy milk gives a slight nutty flavor. There is not a gram flour, or butter. This is really low calorie healthy breakfast. I used strawberries and blueberries to the mousse, which replaces the jam. Mash with seasonal fruit is soooo much better than any jelly from the jar (and to that of sugar). You can also pour omelet yogurt with cinnamon, molasses, honey ... discourage jam, Nutella, maple syrup and peanut butter-to the same empty calories!
POL.
Oto moja alternatywa dla klasycznych naleśników z dżemem. Prosty omlet owsiany na mleku sojowym daje lekki orzechowy posmak. Nie ma tu ani grama mąki, ani masła. To naprawdę niskokaloryczne zdrowe śniadanie. Użyłam truskawek i jagód do musu, który zastępuje dżem. Paćka z owoców sezonowych jest duuuużo lepsza niż jakaś galaretka ze słoika(i do tego z cukrem). Możesz polać omleta także jogurtem z cynamonem, melasą, miodem... odradzam dżemy, nutellę, syrop klonowy i masło orzechowe- to same puste kalorie!

Obiad to przyjemny obowiązek!

Pyszne tarteletki z cukinią
Dodałam zdjęcie śniadania, więc obiad również się przyda. Oto lekka i zdrowa wersja tarteletki z cukinią i serem. Ciasto kruche pełne masła zastąpiłam zblenderowaną kaszą jaglaną z jajkiem i dwiema łyżkami mąki owsianej. Kaloryczny farsz serowy zamieniłam na farsz jogurtowy z małym dodatkiem sera pleśniowego, ziół, czosnku i orzechów włoskich. Uwielbiam orzechy i używam je praktycznie do wszystkiego :) Oto chodzi w diecie. Jedz rzeczy, które lubisz, lecz w małych ilościach i kaloryczne składniki zastąp tymi zdrowymi. Smacznego! Jeśli chcecie dokładnego przepisu napiszcie w komentarzach :) (całkowicie MÓJ przepis)

Cellulit- wróg numer jeden

Cellulit to zmora tych największych jak i najmniejszych. Nie ma znaczenia, czy masz nadwagę, czy niedowagę, cellulit pokazuje co jesz, ile pijesz i ile się ruszasz. Są szczupłe osoby, które odżywiają się tylko ciężkimi i tłustymi potrawami raz na dzień. Może nie odbije się to na wadze, ale na pewno w końcu ujawni się nasz wróg- cellulit. Gdy już się pojawi, bardzo trudno jest się go pozbyć. Można jedynie zatrzymać cellulit na etapie, na którym się znajduje ewentualnie delikatnie go zmniejszyć. Nie wierzmy w cudowne pigułki, czy kremy, one na pewno same nic nie zdziałają. To zależy od Ciebie. Jest szereg możliwości i działań, które mogą zatrzymać proces powstawania cellulitu. 
  • masaże-gwarantują odpowiednie krążenie, sprężystość skóry oraz jędrność. Przydadzą Ci się gąbki do masowania.

  • peelingi - wygładzają powierzchnię skóry, skóra jest miękka i gładka. Stosuję domowy peeling kawowy. Kofeina to pogromca cellulitu(oczywiście w masażu, nie w piciu, gdyż spożywanie kawy działa wręcz przeciwnie) . Przepis na peeling domowy:

  1. sok z cytryny 
  2. zmielona kawa
  3. oliwka(dla miękkości skóry)

  •  Zimne prysznice :) Na początku zdają się być dosyć niezachęcające, jednak szybko stają się odświeżające  i całkiem przyjemne. Świetnie poprawiają krążenie, co jest bardzo ważne w redukcji tkanki tłuszczowej. Naprowadź mocny strumień wody na miejsca objęte cellulitem i płucz nogi okrężnymi ruchami, na zmianę raz letnia, raz lodowatą wodą kończąc zawsze zimną. Nigdy nie próbuj myć się na zmianę gorącą i lodowatą wodą, nie da to większych efektów, jedynie ból. 
  • Kremy antycellulitowe mogą polepszyć koloryt skóry i ją uelastycznić. Nie sądzę, aby wnikały w głąb skóry, Stosuję je aby, napiąć skórę.Bardzo lubię produkty Tołpy, tutaj również zaufałam tej firmie. http://www.sklep-tolpa.com.pl/produkt/374/65/Dermokosmetyki/Dermo_Body_pielegnacja_ciala_/cellulite/tolpa_dermo_body_cellulite_aktywne_serum_antycellulitowe_250_ml.html  
  • Pij dużo wody ! Przejdź na dietę nisko-tłuszczową, ograniczaj sól , która zatrzymuje wodę w organizmie i nie jedz słodyczy.
  • Najważniejszy jest jednak RUCH, bez niego powyższe działania nie dadzą widocznych efektów. Musisz ćwiczyć 3 razy  w tygodniu. Najlepsze będą tutaj ćwiczenia aerobowe przeznaczone na konkretne partie ciała. Skalpel Ewy Chodakowskiej, to świetne rozwiązanie !

Jaki masz etap cellulitu?
ETAP I

Nie ma objawowa klinicznych występuje jedynie zastój żylny i limfatyczny rozpoczyna się gromadzenie tłuszczu przez adipocyty.
ETAP II
Zaczyna się uszkodzenie skory i tk. podskórnej przepływ krwi może być w niektórych okolicach znacznie obniżony na skutek ucisku naczyń krwionośnych przez adipocyty może utworzyć się obrzęk który objawia się występowaniem tzw. skorki pomarańczowej guzowatej i nieregularnej powierzchnia. Jednak to stadium nie jest choroba ma charakter estetyczny.
ETAP III
Złogi włókien i substancji podstawowej tk. łącznej zaczynają się odkładać wokół nagromadzonych zrazików tłuszczowych powodując zwłóknienie niektórych części tk podskórnej nasilają się zaburzenia krążenia jest to początek choroby.
ETAP IV
Złogi kolagenu przekształcają się w twarde guzki, które uciskają zarówno naczynia włosowate jak i włókna nerwowe, co wywołuje mniej lub bardziej silne bóle we wszystkich porach dnia lub nocy na tym etapie cellulit staje się choroba
Wszystkie etapy cellulitu wymagają odmiennego postępowania i odmiennej terapii. Dlatego też bardzo ważna jest obserwacja ciała, sprawdzanie czy stan skóry nie pogarsza się i na jakich częściach ciała pojawia się „pomarańczowa skórka”. Może ona rozprzestrzeniać się na całe ciało, co doprowadza do poważnego zagrożenia zdrowia. Początkowe stadium choroby obejmuje zewnętrzną stronę ud, skórę pośladów, bioder, brzucha, biust, zewnętrzną stronę ramion, aż w końcu „atakuje” twarz

Śniadanko ! Breakfast !Yummy


Breakfast is a pleasure for me. The first meal of the day, or an introduction to everything that happened to me that day happen. Successful breakfast for a relaxing day. It is important to include carbohydrates that give energy for a long time for lunch, a good dose of vitamins and possibly protein. This is one of my breakfast-simple, delicious, sweet-such as those I like.
POL.
Śniadanie to dla mnie sama przyjemność. Pierwszy posiłek dnia, czyli wstęp do wszystkiego, co mi się danego dnia przydarzy. Udane śniadanie gwarantuje udany dzień. Ważne, aby zawierało węglowodany, które dadzą energię na długi czas do lunchu, spora dawkę witamin i ewentualnie białko. To jedno z moich śniadań-proste, pyszne, słodkie- takie jakie lubię. 

Co z tym vege?!

Vegemania opanowała świat już dawno. Zaraz po rewolucyjnym odkryciu diety bezmięsnej i ich korzystnych skutkach okazało się ,że może szkodzić. Oczywiście, wszystko w nadmiarze może mieć złe skutki. Pozostaje pytanie, czy wegetarianizm, weganizm są zdrowe? To kwestia indywidualna. Zanim wystawię swoją opinię zapoznam was z faktami.

  • Wegetarianie jako grupa, w porównaniu z resztą populacji na tym samym terenie, zazwyczaj wykazuje niższą, średnią masę ciała, niższy poziom cholesterolu we krwi, niższe ciśnienie krwi, znacznie mniej przypadków zawału serca, nadciśnienia, cukrzycy, kilkunastu rodzajów nowotworówosteoporozy i miażdżycy.
  •  Zgodnie z długoterminowymi badaniami Niemieckiego Centrum Leczenia Nowotworów prowadzonymi przez ponad 21 lat na grupie 1900 wegetarian, żyją oni dłużej niż przeciętni ludzie.
  • Stwierdzono, że w pewnych okresach życia, jak przy każdej niewłaściwie skomponowanej diecie, również przy wegetariańskiej, mogą występować niedobory – w tym wypadku głównie witaminy B12 (ale mogą one występować także u osób starszych, odżywiających się „wszystkożernie”, z powodu zaniku czynnika wewn. umożliwiającego przyswajanie), witaminy D (u dzieci i młodzieży),żelaza i cynku. Niedoborów można stosunkowo łatwo uniknąć modyfikując odpowiednio swoją dietę w tych okresach życia poprzez włączenie do posiłków produktów wegetariańskich bogatszych w te witaminy i minerały. 
  • Białko zwierzęce można zastąpić tym roślinnym. Jest gorzej przyswajalne, jednak również zdrowe i potrzebna naszemu organizmowi. Wegetarianie mogą sięgać po więcej nabiału, natomiast weganie po nasiona i warzywa strączkowe oraz orzechy, przede wszystkim brazylijskie i migdały. 
Jest jeszcze jedna kwestia. Czy zastanawiałaś/eś się kiedyś czym karmione jest mięso, które zjadasz? To od tego zależy, czy jesz zdrowe, czy nadaje się na śmietnik. Powszechnie znany drób- kurczak, ulubieniec fit kuchareczek z powodu białego, chudego z pozoru "nieszkodliwego" mięsa, jest karmiony antybiotykami, nie ziarnami. Po co? Aby mięso rosło szybko, sztucznie pęczniało i było całkowicie wolne od szkodników. To przez antybiotyki w mięsie współczesne dzieci szybciej się rozwijają i są wyższe niż wcześniejsze pokolenia.To nie wszystko. Drób( i nie tylko) jest przechowywany w niewyobrażalnych dla nas warunkach. Są to ogroooomne fabryki z tysiącami sztuk kurczaków, które nigdy nie widziały trawy. To trzeba zobaczyć samemu.Oglądacie na własną odpowiedzialność.  http://www.sadistic.pl/kurczaczki-mielone-zywcem-fabryka-miesa-w-usa-vt112989.htm


Ja wybrałam. Zostaję przy rybach oraz nabiale i jajach prosto z farmy babci, od kur, które widzę na wybiegu. To moja decyzja, jaka będzie Twoja?

poniedziałek, 1 lipca 2013

Zdrówko w pigułce

Na rozgrzewkę przedstawię zdrowe odżywianie w pigułce, żeby nie było, że nic na ten temat nie wiem.
Oczywiście są powszechnie znane zasady, których trzymam się na stałe, nie tymczasowo.


  • piję 1,5 litra płynów dziennie(zależnie od wysiłku fizycznego)
  • zjadam 4 posiłki dziennie( wiem, że powinnam 5, lecz jest to dla mnie niewygodne)
  • unikam cukru i soli , słodzę miodem oraz stewią i używam ziół
  • celebruję posiłki z rodziną lub ze znajomymi, nie jem w pośpiechu - więcej niż 15 min.
  • unikam każdego rodzaju mięsa, oprócz ryb
  • trzymam się zasad związanych z porcją białek, warzyw, owoców i węglowodanów, co do pory dnia(o tym w innym poście)
  • nie przesadzam z kawą( góra dwie dziennie, na sojowym :) 
  • staram się jeść potrawy niesmażone

Mój pierwszy raz

Jestem. To jest mój pierwszy i nieostatni post. Zakładam wakacyjnego bloga. Będzie to moje rozwiązanie na nudę. O zdrowym stylu życia, pomysłach , inspiracjach i trochę o gotowaniu. Kto wie, może będę go prowadzić dłużej?