- Wegetarianie jako grupa, w porównaniu z resztą populacji na tym samym terenie, zazwyczaj wykazuje niższą, średnią masę ciała, niższy poziom cholesterolu we krwi, niższe ciśnienie krwi, znacznie mniej przypadków zawału serca, nadciśnienia, cukrzycy, kilkunastu rodzajów nowotworów, osteoporozy i miażdżycy.
- Zgodnie z długoterminowymi badaniami Niemieckiego Centrum Leczenia Nowotworów prowadzonymi przez ponad 21 lat na grupie 1900 wegetarian, żyją oni dłużej niż przeciętni ludzie.
- Stwierdzono, że w pewnych okresach życia, jak przy każdej niewłaściwie skomponowanej diecie, również przy wegetariańskiej, mogą występować niedobory – w tym wypadku głównie witaminy B12 (ale mogą one występować także u osób starszych, odżywiających się „wszystkożernie”, z powodu zaniku czynnika wewn. umożliwiającego przyswajanie), witaminy D (u dzieci i młodzieży),żelaza i cynku. Niedoborów można stosunkowo łatwo uniknąć modyfikując odpowiednio swoją dietę w tych okresach życia poprzez włączenie do posiłków produktów wegetariańskich bogatszych w te witaminy i minerały.
- Białko zwierzęce można zastąpić tym roślinnym. Jest gorzej przyswajalne, jednak również zdrowe i potrzebna naszemu organizmowi. Wegetarianie mogą sięgać po więcej nabiału, natomiast weganie po nasiona i warzywa strączkowe oraz orzechy, przede wszystkim brazylijskie i migdały.
Ja wybrałam. Zostaję przy rybach oraz nabiale i jajach prosto z farmy babci, od kur, które widzę na wybiegu. To moja decyzja, jaka będzie Twoja?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz