czwartek, 11 lipca 2013

Move up!-Rusz się!

If you have not started, it's time! Movement is good for health, so that you will gain a lot of energy, well-being and a great figure, which you've always dreamed. The hardest part is the first step, then the movement becomes a pleasure, without which it is difficult to spend an enjoyable day. REMEMBER!
Do not force yourself to exercise unpleasant for you, too intense. Start gently and slowly increase the intensity of your workout. I learned the hard way what it means to overdo it in the beginning. As a very busy person immediately began to run about 3 miles. Sick of serious damage to hips and shoulders, which will never leave. Not only that, I had to stop for two weeks to move (which was difficult ..  I put the two pounds) that's the end of life will skip my hip. Running is a type of sport that you should start to have rehearsed a little while longer. You have to do  a good stretch. WHOLE-BODY! Both hips, knees starter, waving his hands, jumping ... just get some good warm up.
You have many options. The movement does not only mean running!

  • dance (on the internet you can find many dance lessons, free)
  • aerobics
  • run
  • Cycling
  • walks
  • roll
  • riding
  • cleaning up (mom / roommate will be pleased) :)
  • swimming
  • ball sports (with friends)
  • jumping rope
  • strength training
  • cooking (yes, it is then that you burn calories, but remember not to fry!)

REMEMBER! Do not perform exercises such as only the stomach or leg. After all, you will not be the end of life do sit-ups every day. Choose your favorite ways of spending active time and play with them. Do not let your boredom mastered. It's all for your pleasure.
Personally, I run, practice aerobics,ride a bike  and dance. Alternately, when I want something. Oh, ! And  clean up and cook of course!
To mobilize buy yourself a great sports outfit. Jump into it, take the first step and be fit!
POL.

Jeśli jeszcze nie zaczęłaś, to czas najwyższy! Ruch to zdrowie, dzięki któremu zyskasz mnóstwo energii, dobre samopoczucie i wspaniałą sylwetkę, o której zawsze marzyłaś. Najtrudniejszy jest pierwszy krok, potem ruch zamienia się w przyjemność, bez której trudno spędzić udany dzień. PAMIĘTAJ! 
Nie zmuszaj się nigdy do nieprzyjemnych dla ciebie ćwiczeń, zbyt intensywnych. Zacznij delikatnie i powoli zwiększaj intensywność treningu. Na własnej skórze dowiedziałam się, co to znaczy przesadzić na samym początku. Jako niezbyt ruchliwa osoba zaczęłam od razu biegać ok.3 km. Nabawiłam się poważnego uszkodzenia biodra, oraz ramiona, z którego już nigdy nie wyjdę. Nie dość ,że musiałam na 2 tygodnie przestać się ruszać (co było trudne i... spowodowało, że wrzuciłam ze 2 kilo) to już do końca życia będzie przeskakiwać mi biodro. Bieganie to typ sportu , który powinnaś zacząć uprawiać będąc już trochę wyćwiczoną. Musisz uprzednio dobrze się rozciągnąć. CAŁE CIAŁO! Oba biodra, rozruszaj kolana, pomachaj rękami, poskacz w miejscu... po prostu porządnie się rozgrzej. 
Masz wiele opcji. Ruch nie oznacza jedynie biegania!

  • taniec(w internecie możesz znaleźć wiele lekcji tańca, za darmo)
  • aerobik
  • bieg
  • jazda na rowerze
  • spacery
  • rolki
  • jazda konna
  • sprzątnie(mama/współlokator się ucieszy) :)
  • pływanie
  • sporty z piłką (ze znajomymi)
  • skakanka
  • ćwiczenia siłowe
  • gotowanie(tak, tak wtedy też spalasz kalorie, ale pamiętaj, żeby nie podjadać!)
PAMIĘTAJ! Nie wykonuj ćwiczeń np. tylko na brzuch lub nogi. Przecież nie będziesz do końca życia robić codziennie brzuszków. Wybierz swoje ulubione formy spędzania aktywnego czasu i baw się nimi. Nie pozwól, aby opanowała Cię nuda. To wszystko dla Twojej przyjemności. 

Osobiście biegam, ćwiczę aerobik, jeżdżę na rowerze i tańczę. Na przemian, kiedy mam na coś ochotę. Oj! no i sprzątam i gotuję oczywiście!
Aby się zmobilizować kup sobie świetny strój sportowy. Wskakuj w niego, zrób pierwszy krok i bądź fit!




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz